YAZ TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ? VERİMLİ BİR YAZ TATİLİ İÇİN ÖNERİLER
 • KAMPÜS FİLTRELE
 • KAMPÜS ADINA
  GÖRE ARA

  Kampüs adını arama kutusuna yazarak
  kampüs ara butonuna tıklayınız. • BİZ SİZİ ARAYALIM
  Doğa Velisiyim
YAZ TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ? VERİMLİ BİR YAZ TATİLİ İÇİN ÖNERİLER

8.06.2017 | Doğa Koleji

YAZ TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ? VERİMLİ BİR YAZ TATİLİ İÇİN ÖNERİLER

Çocuklarımız bir yıl boyunca çok çalıştı ve yoruldu. Emeklerinin karşılığını alacakları karneleriyle birlikte heyecanla evlerine gelecekler. Peki; bu özel günde çocuklarımıza nasıl davranmalı, yaz tatillerini en verimli şekilde nasıl planlamalıyız?

Dinlenme için yeterli uzunlukta olan bu tatil süresi, doğru kullanıldığında ve düzgün planlandığında öğrenciye birçok fayda sağlayabilir. Doğal olarak bu planlama çocuğun tek başına yapabileceği bir şey değildir. Bu konuda ebeveynlere bir takım görevler düşmektedir. Herşeyden önce her ne kadar çok sevdiğimizi ve değer verdiğimizi söylesek de çocuğumuza verdiğimiz değer, bazen başarısına verdiğimiz değerin çok altında kalmaktadır. Aynı şekilde çoğu zaman ebeveynler, çocuklarının başarılarını kendi istekleri doğrultusunda, yani istedikleri halde olamadıkları veya yapamadıkları boyutta olmasını isterler. Doğal olarak böyle bir durumda, çocukta kendini ifade zorluğu, özgüveni eksik, başarısızlık yaşadığında bahane veya suçlu arayan, hemen pes eden bir ruh hali oluşur.
 

Oysa ki çocuğumuza değer vermek;

 • Onu anlamaya çalışmakla olur.
 • Sorun olarak yaşadığı şeyle alay etmemekle olur.
 • Olumlu değerler kazandırmak konusunda kararlı olmak ile olur.
 • Onu dinlemeyi öğrenmekle olur.
 • Ona verdiğiniz değeri ve onunla duyduğunuz gururu ona söylemekten çekinmemekle olur.
 • Hayır demesine izin vermekle olur.
 • Böylece sınırlarını belirleyebilmesine yardım etmiş de olursunuz.

 

Karne ve Yaz Tatili

Karne öğrencinin başardığı ya da zorlandığı derslerin göstergesidir. Aile, öğrenci ve eğitimciler karne değerlendirmesini öğrenciyi gerçek potansiyeline ulaştıracak bir yol haritası olarak görmelidir. Aile, okul başarısızlığı durumunda “tembel”, “sorumsuz” gibi ifadelerle çocuğu etiketlemekten, cezalar vermekten, şiddet uygulamaktan kesinlikle kaçınmalıdır. Bu tür yaklaşımlar çocuğun öz güvenini örseler; evden kaçma, kendine zarar verme, okul hayatından uzaklaşma gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Aile çocuğun okul başarısızlığını çözülmesi gereken ve üstesinden gelinebilen bir sorun olarak değerlendirmeli ve sorunun kaynağına inerek çözüm üretmelidir. Tatil çocuğun dinlenmesi, eğlenmesi ve uygun bir hazırlık çalışma programıyla başarıyı yakalaması için bir fırsat dönemidir. 
 

Çocuklarımızı dinlemek 

Yukarıda çocuklarımızı dinlemeyi öğrenmemiz hakkında bir madde var. Peki, bunu nasıl yapacağız? Aslında çok kolay... Bu aşamada çocuklarımızla doğru iletişim kurmak çok önemlidir. Dinleyerek gerçek sorununun ne olduğunu birlikte bulmanız, onun başarma duygusunu, sizinle işbirliğini, saygıyı ve sevgiyi öğrenmesini sağlayacaktır. Bunu yapabilmek ancak gerçekten onu anlamaya çalışarak ve dinlemekle mümkündür. Çocuklarımıza ön bilgileri vermek, bunun yanı sıra tercihini de sorgulamasını düşünmesini sağlamalısınız. Onları gerçekten dinleyebilmeniz için; zaman, sabır ve anlama çabanız dışında hiçbir şeye gereksinimiz yoktur.
 

Tatiller, aile içi ilişkileri yakınlaştırma yönünden de önemlidir
 

Unutulmamalıdır ki tatiller aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve birlikte daha çok vakit geçirme yönünden de önemlidir. Bu durum birbirine vakit ayıramayan aile içi etkileşimi olumlu yönde arttıracaktır. Aile fertlerinin bir arada olabilecekleri bu tatil dönemlerinde olumlu iletişim, aile büyüklerinin çocuklara model olma ve birbirlerini daha iyi tanımaları açısından da önemlidir.Tatili anne babanın çocukla beraber geçirmesi aynı zamanda aile içi ilişkilerde olumlu ve onarıcı bir etki yaratmaktadır. Ebeveynler ve çocukların birlikte geçirdikleri ortak zamanlar çocuklarda "önemliyim" duygusunu arttırır. Bu daha çok iletişim kurarak, özellikle de çocuk için önemli konularda konuşulmasına fırsat verir. Bu nedenle ailenin bütün fertlerinin özellikle de tatil dönemlerinde ortak zaman geçirmesi çok önemlidir. Kültürel geziler, kitap okuma saatleri veya akıl oyunları yarışmaları beraber ve kaliteli zaman geçirebilmek için uygundur.


Çocuğunuzla plan yapın
 

Tatili dinlenerek ve ailesiyle geçiren çocukların yeni dönemde daha başarılı oldukları dikkat çekici bir sonuçtur.  Tatil planı yaparken çocuğun ailesiyle ortak aktiviteler yapabileceği, birlikte keyifli vakit geçirebileceği programlar yapılmasının ayrı bir önemi vardır. Çocukla beraber yapılan her etkinlik, kış aylarında yoğun çalışma ve iş temposundan dolayı onlarla bir arada olup karşılıklı paylaşımlarda bulunmakta zorlandığımız zamanların telafisi olabilir. Unutulmamalıdır ki tatil dönemi, anne-babanın çocuğu ile birlikte keyifli ve doyumlu bir ilişki içinde olabilmesi için de bir fırsat dönemidir. Yaz tatilleri sadece eğlence ve dinlenmeye vakit ayrılarak geçirilmemeli, öğrencinin akademik gelişimi açısından da planlanabilmelidir.
 

Başarı tesadüf değildir
 

Tesadüfi başarı yoktur. Başarıya ulaşmak için sürekli ve düzenli bir çalışma gerekir. Okulda öğrenilen bilgiler zamanla unutulabilir. Unutmayı önlemenin tek yolu düzenli tekrardır. Dolayısıyla iyi bir dinlenmenin ardından günde 1 ya da 1,5 saatlik dilimler halinde ders çalışılması çok faydalı olur.
 

Anne ve babalar ders çalışma takvimini oluşturmak adına çocuğa baskı yapmamalı ve sıkıntılı durumlar oluşturmaktan kaçınmalıdırlar. Öğrencinin neler yapabileceği, hangi konularda kendisini geliştirmek istediği ile ilgili karşılıklı paylaşımlar neticesinde planlamaların yapılmasında fayda vardır. Öğrencinin İhtiyaçları ve kapasitesine göre düzenlenmiş bir program, hem eğitici hem de eğlenceli olabilir.Okuma alışkanlığını sürdürme ve arttırmaya yönelik her gün bir saatini kitap okumaya ayırmalı.Tabi ki bu süreçte öğrencilerin, sinema, tiyatro gibi sosyal etkinlikler ve sportif faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlayarak, arkadaş ve aile paylaşımlarını arttırmaya yönelik beraber “etkili zaman” geçirilmesine özen gösterilmelidir.Tatil düzensiz hareket etmek anlamına gelmemeli, günlük uyku, dinlenme, eğlenme etkinlikleri iyi planlanarak bir üst sınıfa zinde girmek için çaba sarf edilmelidir.

Yaz Okulu

Yaz okulları öğrenci ve ailelerin tatil dönemini yararlı şekilde değerlendirmelerine fırsat tanıyan kurumlardır. Özellikle ilköğretim ve ortaokul çağındaki öğrenciler yaz okullarından yararlanabilirler. Ancak aileler bu konuda çocuklarının görüşlerini almalı, onlara katılacakları yaz kampları, tercih edecekleri spor dalları ve etkinlikler hakkında seçim yapma hakkı tanımalıdırlar. Doğa Koleji Yaz Spor Okulları için tıklayınız...