ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK - LİSE - AKADEMİK - EĞİTİM - DOĞA KOLEJİ
 • KAMPÜS FİLTRELE
 • KAMPÜS ADINA
  GÖRE ARA

  Kampüs adını arama kutusuna yazarak
  kampüs ara butonuna tıklayınız. • BİZ SİZİ ARAYALIM
  Doğa Velisiyim

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK PROGRAMI


ÜNİVERSİTE HAZIRLIK PROGRAMI

Doğa Koleji, Üniversite Hazırlık sürecini 4 yıllık bir programa yayarak  öğrencilerdeki sınav kaygısını yok eder ve öğrencilere eksiksiz bir sınav hazırlık programı uygular. Doğa Anadolu Liseleri'nde öğrenciler akademik ve sosyal bir müfredatın yanısıra yaş ve beklentileri göz önünde tutularak şekillenen bir üniversiteye hazırlık programına dahil olurlar. Öğrencilerimiz 9 ve 10. sınıftaki hedef belirleme (deneme sınavı,seminer, mesleki gözlem...) ve yoğun yabancı dil eğitimi ile programa ilk adımını atıyor. Sonraki yıllarda ise, belirlenen hedefe göre oluşturulan sınıflarda bir taraftan akademik eğitimlerine devam ederken bir taraftan da uygulanan dil eğitimi ve yurtdışı üniversite danışmanlığı ile ülkemizin ve dünyanın saygın üniversitelerinden kabul görüyorlar. 


Doğa Anadolu Liseleri Üniversite Hazırlık ProgramıDoğa Koleji Üniversite Hazırlık Programı etkin bir şekilde yürütülebilmesi için YGS-LYS birimi kurulmuştur. YGS-LYS biriminin amacı Türkiye'de üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimize ve ailelerimize uzman ve yetkin bir akademik kadro ile danışmanlık yapmaktır. Süreç boyunca tüm öğrenciler ve aileleri üniversite giriş işlemleri ve üniversite sınavı hakkında bilgilendirilir,tüm akademik ve psikolojik ihtiyaçları karşılanır.Tüm bu süreçte her öğrenci, YGS/LYS müdür yardımcısı, danışman öğretmen ve rehber öğretmen olmak üzere 3 uzman tarafından akademik, zihinsel ve psikolojik olarak dikkatle takip edilir.

 


Doğa Koleji; Anadolu Lisesi müfredatıyla üniversite seçme sınav programını birleştirerek sınav çalışmaları, hafta sonu takviye kursları, eğitim kampları, etüt programları, basılı ve dijital dokümanlarla eğitim programını desteklemektedir. Doğa Anadolu Liseleri olarak hedefimiz öğrencilerimizin üniversite başarısı ve hayat başarısı kazanmasıdır. Bu nedenle liselerimizde tüm öğrencilerimiz yetenekleri ve becerileri doğrultusunda yönlendirilir. Üniversite hazırlığı ve kariyer planı yapmaya 9. sınıftan başlayarak tüm lise öğrencilerimizle bireysel olarak her bir öğrencinin ihtiyaç ve ilgi alanına göre, kendisine en uygun üniversite ve bölüm için çalışmalar yapılır.


Üniversiteye Hazırlıkta Temel Konu Başlıkları


•    Öğrencilerin YGS ve LYS'de başarılı olmasını sağlamak amacıyla 9. sınıftan başlamak üzere sınav ve ödevlendirme çalışmaları yapılır
•    9,10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin akademik seviyesi belirlenerek başarı durumlarının takibi sağlanır.
•    9. ve 10. sınıflarımıza YGS denemeleri uygulanır. 
•    11 ve 12.sınıflarımıza YGS/LYS denemeleri uygulanır.
•    Uygulanan deneme sınavları sonrası eksik kazanımlar soru çözüm saatleri ve etütler ile tamamlanır.
•    Hafta sonu YGS-LYS takviye kursları düzenlenir.
•    Yaz ve kış tatilleri için Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı ile YGS-LYS kampları organize edilir.
•    Sınav Sistemi Tanıtım Seminerleri düzenlenir.
•    Üniversiteler ve yükseköğretim programları hakkında bilgilendirmeler yapılır.
•    Üniversite Ziyaretleri, Üniversite Program tanıtımları, Üniversite Kariyer günleri düzenlenir.
•    YGS-LYS başvuru ve tercih işlemleri yapılır
•    YGS ve LYS hazırlık danışmanlığı ve sınav sonrasında tercih danışmanlığı yapılarak öğrencilerimizin hedefledikleri yükseköğretim programlarına yerleşmeleri sağlanır.

 

 

9, 10, 11, 12. SINIF ÜNİV. HAZIRLIK

9. Sınıflarda Üniversite Hazırlık
 

Üniversiteye hazırlıkta YGS’nin temelini 9. sınıf ders konuları oluşturur. Doğa Kolejinde Üniversite Hazırlık çalışmaları 9.sınıf itibariyle müfredat konuları; çalışma ve öğrenme tekniklerini kazandıran motivasyon dersleriyle başlamaktadır. 9. Sınıf seviyesinden itibaren, öğrenci ve velilerimizi üniversite süreci konusunda bilgilendirme çalışmaları başlar. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı), YÖK(Yükseköğretim Kurulu) ve ÖSYM(Ölçme Seçme ve Yerleştirme)'deki gelişmeleri sürekli takip eden YGS-LYS Birimi, 9. sınıftan itibaren öğrencilerimizin akademik gelişimlerini yakından izleyerek, Temel Matematik ve Türkçe Okur Yazarlığı güçlü temellere dayalı bir eğitim programı uygular.

9.sınıf öğrencileri yeni öğretim yılına hangi seviyede başladıklarını görmek ve eksiklerini gidermeye yönelik çalışmalar planlamak üzere ,eğitim döneminin başında “Hazır Bulunuşluk” sınavı uygulanır. Öğretim yılı boyunca, sınav sonuçlarına göre, öğrencilerin eksik oldukları kazanımlara yönelik iyileştirici çalışmalar planlanır. Eğitim öğretim döneminin sonu olan haziran ayında, 9.sınıf YGS konularının tekrar edildiği iki haftalık ‘’YGS Tekrar Programı’’ uygulanır.10. Sınıflarda Üniversite Hazırlık
 

10. sınıf öğrencilerimiz için kariyer ve meslek yönelimleri arasında tercih yaptığı dönemdir. Bu dönemde öğrencilerimize yıl boyunca danışman ve rehber öğretmenlerin yönlendirmesi ile doğru meslek ve bölüm seçimini yapar. Öğrencilere mesleklerin tanıtılması için kampüslerde, kariyer günleri ve meslek seminerleri gibi etkinlikler düzenlenir. 10. sınıfta asıl amacımız öğrencilerimizin farkındalık düzeyini arttırmak, YGS konuları sonrası deneme sınavları uygulayarak test tekniğini geliştirmektir. Dönemin sonu olan haziran ayında tekrar 9 ve 10.sınıf  YGS konularının  tekrar edildiği iki haftalık ‘’YGS Tekrar Programı’’uygulanır ve eksik kalınan konu başlıkları pekiştireçlerle desteklenir.

 

11. Sınıflarda Üniversite Hazırlık
 

11. sınıf alan seçimine göre eğitimin başladığı yıldır. 11. sınıfta amacımız öğrencinin farkındalık düzeyini arttırmak, YGS konularının tamamını işleyerek YGS-LYS test tekniğini geliştirmektir. Bu dönemde bazı zorunlu dersler dışında öğrenciler tamamen seçtikleri alanlardan ders alırlar. Çalışmalarında YGS tekrarına devam ederken, LYS çalışmalarına ağırlık verilir ve üniversiteye hazırlık programı LYS alanına yoğunlaşarak sürer. Bu süreçte 11. sınıflarda hafta içi 5 gün ve haftasonu cumartesi günleri  takviye kursuyla birlikte haftada 6 gün eğitim verilmektedir. 
 

Hafta içi 40 ders zorunlu Anadolu Lisesi ders saatine ek olarak, hafta sonu YGS-LYS takviye dersleri ile toplam 46 ders saati üniversite hazırlık programı uygulanır. Haziran ayında 9, 10 ve 11.sınıf  YGS konularının  tekrar edildiği 2 haftalık ‘’YGS Tekrar Programı’’uygulanır. Tekrar programı ile öğrencilerimizin tüm YGS konu eksiklerinin tamamlanması sağlanır.


12. Sınıflarda Üniversite Hazırlık

Doğa Kolejinde 12. sınıf eğitimi, eğitim döneminden 2 hafta önce 60 saatlik bir eğitim kampıyla başlar. Eğitim döneminin başında 12. sınıf öğrencileri YGS-LYS danışmanları ve rehber öğretmenler ile hedeflenen üniversite ve bölüm tercihlerini yaparak gerçekçi gelecek planlamasını yapar.

12. sınıf öğrencilerimiz eğitim dönemi boyunca hafta içi 8 ders saati ve haftasonu cumartesi günleri de 6 ders saatlik takviye ders saati ile birlikte haftada 46 ders saati hazırlık programı uygulanır. Bu süre öğrencilerin tercih ettikleri alanla ilgili kritik dersler arasında paylaştırılmıştır. Ayrıca yarı yıl tatilinin ilk haftasın da üniversite hazırlık dersleri devam eder. 12. sınıf öğrencilerine yıl boyunca belirli periyotlarla YGS, LYS, GTS deneme sınavları uygulanır. Deneme sınav sonuçlarına göre öğrencilerimize özel randevulu soru çözüm saatleriyle, konu bilgisini güçlendirmek ya da konu eksiklerini tamamlamak için bire bir çalışmalar yapılır.

 

 

YGS-LYS ÇALIŞMALARI

Doğa Kolejinde 11. ve 12. sınıf öğrencileri haftada 6 güne yayılan, hafta içi günde 8, cumartesi ise 6 takviye ders saati olmak üzere toplamda haftada 46 saati bulan bir YGS-LYS programına dahil olurlar. Doğa Anadolu Liseleri'nde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş rutin yazılı sınav sisteminin dışında üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık amacıyla 3 temel sınav türü bulunur. 
 

Önceden belirlenmiş bir program çerçevesinde düzenlenen, her öğrencinin katılımının gerekli ve zorunlu olduğu bu sınavlar ile öğrencilerimizin akademik başarısı, öğrenme düzeyindeki gelişme ve değişimler sürekli olarak izlenir ve kontrol altında tutulur. 
 

•    YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı)
•    LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı )
•    GTS (Genel Tekrar Sınavı)
•    Yazılı sınavlar 
 

Sınav sonrasında öğrencilerin eksik oldukları kazanımlar belirlenir ve eksiklerin tamamlanmasına yönelik çalışmalar yapılır. Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm kampüslerinde aynı kalitede eğitim imkanı sunan Doğa Kolejinde ders konuları ortak takip edilen yıllık plan çerçevesinde işlenir. Bölüm başkanları tarafından hazırlanan ders planları tüm kampüslerimizde aynı olup sınavlar eşzamanlı olarak aynı sorularla yapılır. Sınav sonuçları tüm Türkiye’deki Doğa Koleji öğrencilerinin sınav sonuçlarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilir ve çok daha gerçekçi ölçme değerlendirme sonuçları elde edilir. Türkiye’nin en büyük eğitim kurumu Doğa'da 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencileri, bu sınavlarda 20.000'e yakın öğrenci arasında sıralamasını görme şansına sahiptir. Her öğrenci YGS/LYS birimi tarafından dikkatle değerlendirilir.


YGS/LYS Okul Seminerleri
 
Öğrencilerin kariyer ve meslek tercihleri için hazırlandığı bu önemli süreçte seçme sınavları hakkında velilerimizin de bilgi sahibi olmaları ve üniversiteye hazırlık sürecinde öğrencilerimize destek olabilmeleri için alanında uzman eğitimci ve psikologların katıldığı bilgilendirici seminer ve konferanslar düzenlenir. 9,10,11 ve 12. sınıf öğrenci ve velilerin katıldığı bu seminerler belirli periyotlarla kampüslerde düzenlenir.
 

Üniversite Ziyaretleri
 

Öğrencilerimizin üniversiteler ve bölümler hakkında doğru bilgilere sahip olabilmeleri ve bu bilgiler ışığında sağlıklı tercihler yapabilmeleri için üniversite ziyaretleri düzenlenir. Öğrencilerimiz üniversite kampüslerini gezerek okulun fiziki ortamı ve sunduğu olanaklar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olurlar. 


Kariyer Günleri - Üniversite Fuarları

Kariyer günlerinde üniversitelerin eğitim sistemi, akademik kadrosu gibi konularla ilgili bilgilendirmeler yapılarak öğrencilerimize tanımak istedikleri meslek dalları ve popüler mesleklerin dışındaki gelişmeye açık meslek grupları ile ilgili de bilgiler verilir.
Vakıf ve devlet üniversitelerinin katılımıyla, belirlenen kampüslerimizde gerçekleştirilen ‘Doğa Kariyer Günleri’ne tüm lise öğrencilerimiz katılarak üniversitelerin kurmuş olduğu standlardan tanımak istedikleri üniversite ve bölümler hakkında bilgi alırlar. Öğrencilerimiz konferans salonlarındaki genel bilgilendirmeler sonrası, kariyer odalarında öğretim üyeleri tarafından verilen mesleki detay bilgilere ulaşırlar.

 

ÖSYM YGS-LYS SİSTEMİ

YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı)
 

Üniversiteye girişte iki aşamalı sınav uygulanır. YGS birinci aşama sınavı olup mart ayı içerisinde tek oturumda uygulanır. Amacı;
 

*LYS’ye girebilecek adayları seçmek,
*Açıköğretim programlarına, Meslek Yüksek Okulu ön lisans programlarına (sınavsız geçiş dışında) ve belirli lisans programlarına yerleştirmede kullanılacak puanları üretmek,
*LYS puanlarının oluşumuna %40 oranında katkıda sağlamaktır.

 

Test Testin İçeriği Soru Sayısı Süre
Türkçe Testi Türkçe 40  

 

 

 

 

Sosyal Bilimler Testi Tarih 15  
Coğrafya 12  
Felsefe 8  
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5  

 

 

 

 

Temel Matematik Testi Matematik-Geometri 40  

 

 

 

 

Fen Bilimleri Testi Fizik 14  
Kimya 13  
Biyoloji 13  
Toplam   160 160 dk

 

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)

Amacı;
 

*YGS’den herhangi bir puanı 180 olan ve barajı geçen adaylar, hedefledikleri puan türüne göre istedikleri LYS’lere girebilir
*İsteyen aday bütün LYS’lere girebilecektir.
*LYS’ler haziran ayında farklı gün ve 5 farklı oturumda uygulanır.    

.

 

Test Testin İçeriği Soru Sayısı Süre
LYS 1 Matematik Testi Matematik 80 135 dk
     

 

 

 

 

 

LYS 2 Fen Bilimleri Testi Fizik 30 45 dk
Kimya 30 45 dk
Biyoloji 30 45 dk

 

 

 

 

 

LYS 3 Edebiyat-Coğrafya Testi Türk Dili ve Edebiyatı  56 85 dk
Coğrafya -1 24 35 dk

 

 

 

 

 

LYS 4 Sosyal Bilimler Testi Tarih 44 65 dk
Coğrafya-2 14 25 dk
Psikoloji 8 45 dk
Sosyoloji 8
Mantık 8
Felsefe/ Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 8

 

 

 

 

 

LYS 5 Yabancı Dil Testi Sözcük Bilgisi ve Dil Bilgisi 20 120 dk
Çeviri 12
Okuduğunu Anlama 48

 

Faydalı Web Siteleri

www.osym.gov.tr

yokatlas.yok.gov.tr

http://odsgm.meb.gov.tr/kurslar

www.yok.gov.tr/web/guest/universitelerimiz