2020 YKS SONUÇLARININ AÇIKLANMASIYLA DOĞA'DA ÜNİVERSİTE TERCİH SÜRECİ BAŞLADI
 • KAMPÜS FİLTRELE
 • KAMPÜS ADINA
  GÖRE ARA

  Kampüs adını arama kutusuna yazarak
  kampüs ara butonuna tıklayınız. • BİZ SİZİ ARAYALIM
  Doğa Velisiyim
2020 YKS SONUÇLARININ AÇIKLANMASIYLA DOĞA DA ÜNİVERSİTE TERCİH SÜRECİ BAŞLADI

27.07.2020 | Doğa Koleji

2020 YKS SONUÇLARININ AÇIKLANMASIYLA DOĞA'DA ÜNİVERSİTE TERCİH SÜRECİ BAŞLADI

27 Temmuz’da YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından lise kampüslerimizde tercih danışmanlığı süreci başladı. Üniversite tercih bildirimleri bayramdan sonra başlayacak. 6-14 Ağustos tarihleri arasında üniversite adayları tercih bildiriminde bulunabilecek.


2020 YKS sonuçlarını değerlendiren Liseler ve Rehberlik Koordinatörümüz Sibel İzgiman, bu yıl 2019’a kıyasla sınava giren öğrenci sayısı daha düşük. Sınava giren adayların ise sınav başarısı geçen seneye göre daha yüksek. TYT’den ve AYT’lerden barajı geçen öğrenci sayıları daha fazla. Bu yıl da tercihin altın kuralları değişmeyecek. Tercih danışmanlığı için hazırız, öğrencilerimizin hepsine online randevu vererek üniversite tercihlerini birlikte şekillendireceğiz.

 

İzgiman, “Üniversite tercihleri, adaylar için çoğu zaman sınava hazırlanmaktan daha zordur. Çünkü gelecekleri adına önemli kararlar alırlar. Kariyer hayatlarını belirleyecek ve özgeçmişlerinin önemli bir parçası olacak üniversite ve bölümleri seçmeleri gerekir. Bu nedenle, tercihler mutlaka onları tanıyan, lise hayatı boyunca ilgilerini, yeteneklerini, güçlü ve başarılı olduğu alanları takip etmiş, desteklemiş uzmanlar tarafından yapılmalıdır” dedi.

 

Bu Yıl da Her Adayın 24 Tercih Hakkı Var
 

Öğrencilerin üniversite tercihleri için 24 tercih hakkı bulunuyor. Bu liste öğrencinin kariyer planına göre oluşturulmalı. Tercih puana göre çıkartılan bir liste değildir. Öğrencilerin kendileri ile ilgili farkındalıklarının değerlendirildiği önemli bir süreçtir. Tercih danışmanlığı hem kariyer danışmanlığını, hem de psikolojik danışmanlığı içerir. Bu nedenle, uzmanlık gerektirir. Tercih yapmaya ilk ilgi ve hedeflerini konuşmakla başlamalılar.
 

Tercihlerde istek sırası önemlidir. Tercih listesinde bulunan bir bölüme yerleştiğinde öğrenci mutlu olmalıdır. Gitmeyeceği bir üniversite ve bölümü kesinlikle yazmamalılıdır. Kayıt olmasa dahi öğrencinin puanı düşer.
 

Başarı Sıralamalarına Dikkat Ederek ve Geniş Bir Yelpazede Tercih Yapın
 

Üniversite sınavı, bir sıralama sınavıdır. Dolayısıyla öğrencilerin puanından ziyade başarı sıralamalarının dikkate alınması gerekir. Bu nedenle tercihte her yıl olduğu gibi adayların başarı sıralamaları ve üniversite taban puanlarına ait başarı sıralamaları analiz edilmelidir.
 

Tercih listesi, temel olarak üç bölümden oluşmalıdır. Adayları ilk 3 tercihlerine başarı sıralamaları yetmese dahi en çok istedikleri, hayal ettikleri üniversiteleri yazmalıdır. Daha sonraki tercihler, gerçekçi bir şekilde adayın başarı sıralamasına yakın, aday tarafından istenen, hedeflenen üniversite ve bölümlerden oluşmalıdır. Son 3-4 tercihte ise garanti dediğimiz adayın başarı sıralamasına göre çok rahat yerleşebileceği yerler tercih edilmelidir. Tercih mutlaka geniş bir yelpazede yapılmalıdır.
 

Tercih Listesindeki Her Bir Satır Öğrencinin Kariyer Hedefi Olmalı

 

Tercih listesinin kariyer planlama sürecinin bir parçasıdır. Eğer her bir tercih, öğrencinin kariyer hedefini ifade ediyorsa, doğru tercihtir. Bölüm kadar, üniversite seçimi de önemlidir. Öğrenciler tercih listesine yazdıkları her bir üniversiteyi iyi araştırmalıdır.
 

Özel Yetenek Sınavıyla Öğrenci Alan Öğretmenlik Programlarında Başarı Sırası İlk Kez Bu Yıl Uygulanıyor
 

2020-YKS’de özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmeleri için TYT’de en düşük 800 bininci başarı sırası şartı uygulamaya konulmuştur.
 

Eczacılık ve Diş Hekimliğinde ilk kez Başarı Sırası Şartı Uygulanıyor
 

Bu yıl için ilk kez başarı sırası şartı getirilen iki program Eczacılık ve Diş hekimliği programları oldu. Eczacılık için en düşük başarı sırası şartı 100 bin, Diş Hekimliği içinse 80 bin olarak belirlendi.
 

Başarı Sıralamaları Şartı
 

*Tıp fakültelerini tercih edebilmek için SAY puan türünde en az 50.000
*Diş hekimliği fakültelerini tercih edebilmek için SAY puan türünde en az 80.000
*Eczacılık
fakültelerini tercih edebilmek için SAY puan türünde en az 100.000
*Hukuk fakülteleri için EA puan türünde en az 125.000
*Mimarlık bölümünü tercih edebilmek için SAY puan türünde en az 250.000
*Mühendislik bölümleri (Orman, Ziraat, Su ürünleri fakülteleri ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği hariç, Ziraat fakülteleri Gıda *Mühendisliği dahil) için SAY puan türünde en az 300.000
*Öğretmenlik programları (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ve özel yetenek ile alan tüm öğretmenlik programları dahil) için ilgili puan türünde en az 300.000 başarı sıralamasına sahip olmak gerekiyor.

* Özel yenetek sınavı ile öğrenci alan öğrenmenlik programları için TYT puan türünde 800.000 başarı sıralamasında olmak gerekiyor.

 

t-MBA Burslarını Değerlendirin
 

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji liselerinde uygulanan Pearson onaylı t-MBA sertifikasına pek çok vakıf üniversitenin ekstra burslar verdiğini ifade eden İzgiman, tercihlerin en çok sorulan sorularından biri de t-MBA bursları.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Lisans programlarında ilk 3 tercihte yerleşme durumunda % 25 burs, 4. ve 5. tercih- lerde yerleşme durumunda % 20 burs vermektedir. Önlisans programlarında ilk 5 tercihte yerleşme durumunda % 20 burs vermektedir. Burslardan yararlanmak için aday.bilgi.edu.tr/basvuru/ adresinden kayıt oluşturmak gerekmektedir.
 

Bahçeşehir Üniversitesi

%25 burs, ApplyBAU ve ÖSYM bursları ile kademeli birleştiriliyor.
 

İstinye Üniversitesi

2019 ve 2020 mezunlarına ilk 5 tercihte yerleşmeleri durumunda % 25 burs, ÖSYM bursları ile birleştirilmektedir.
 

Fenerbahçe Üniversitesi

Lisans programlarında % 25 burs vermektedir. ÖSYM bursları ile birleştiriliyor.
 

Haliç Üniversitesi

2020 mezunlarına %25 burs vermektedir, ÖSYM bursları ile kademeli birleştiriliyor.
 

Okan Üniversitesi

Tıp, Diş Hekimliği, Psikoloji, Hukuk, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu dışındaki bölümlerinin %50 indirimli programlarına ilk 3 tercihinden yerleştikleri takdirde kendilerine %50 bursa ek ola- rak + %10 burs olanağı sunulmaktadır.  Yukarıdaki bölümlerin (Tıp, Diş Hekimliği, Psikoloji, Hukuk, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Meslek Yüksek Okulu) ücretli kontenjanlarına ilk 3 tercihinden yerleşen mezunlarını- za ise  %25 burs olanağı verilmektedir. Hukuk fakültesinin ücretli kontenjanlarına ilk 3 tercihinden yerleşen ve ilk 120.000 sıralaması içinde yer alan mezunlarınız
%25+10 burs elde etmektedir. Pilotaj bölümü tüm bu uygulamaların dışındadır. Pilotaj bölümüne 1. tercihinden yerleşen öğrencilerinize de eğitim ücreti üzerinden
%10 tercih indirimi uygulanacaktır.

Nişantaşı Üniversitesi

2019 ve 2020 mezunlarına %25 burs vermektedir. ÖSYM bursları ile birleştiriliyor.