ÖLÇME - DEĞERLENDİRME - ANAOKULU - AKADEMİK - EĞİTİM - DOĞA KOLEJİ
 • KAMPÜS FİLTRELE
 • KAMPÜS ADINA
  GÖRE ARA

  Kampüs adını arama kutusuna yazarak
  kampüs ara butonuna tıklayınız. • BİZ SİZİ ARAYALIM
  Doğa Velisiyim

ÖLÇME - DEĞERLENDİRME

Okul öncesi eğitiminde dönem boyunca belli aralıklarla devam eden ölçme çalışmaları öğrencinin gelişimini en iyi şekilde analiz etmemize yardımcı olur. Böylece öğrencinin ne bildiği, nasıl anladığı, neler yapabildiği ve hangi ihtiyaçlarının karşılanabildiği ve ilgi alanları hakkında elimizde veriler toplanır ve öğrencinin göstermiş olduğu gelişim ile ilgili değerlendirme yapılır. Bu veriler ayrıca müfredatımızı, öğretmen tekniklerimizi ve kaynaklarımızı tekrar değerlendirmemizi sağlar.


Amacımız her zaman öğrencinin güçlü ve bireysel olarak ilgi duyduğu alanlardan gereksinimlerine doğru giden bir yol haritasını kendisi için olduğu kadar öğretmenler ve veliler için de ortaya çıkarmaktır.


Kazanım Değerlendirme Sistemi ( Okuma Yazmaya Hazırlık Becerileri ) 
Kazanım değerlendirme sistemi öğrencilerimizin gelişim özellikleri dikkate alınarak öğrenme sürecinde ona ve ailesine rehberlik etmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Öğretmenler gözlem notlarının yanı sıra akademik ve sosyal gelişimin her alanında birebir öğrencilerin gelişimlerini müfredat çerçevesinde belirlenen hedefler ve kazanımlar listesine belirli aralıklarla girerek değerlendirirler. Bu listeler sınıf öğretmenleri tarafından her ay, branşlar tarafından farklı aralıklarla yapılır. 


Gözlem Formları 
Okul öncesinde ölçme ve değerlendirme genel olarak öğrencilerle birebir, küçük grup veya büyük grup içinde çalışma ve onların düşünme, problem çözme, tasarlama, planlama ve uygulama süreçlerinin gözlemlerine (gözlem formu örneği) dayanır. Yıl içinde öğretmenlerimizin tutacağı gözlem formları, veli görüşmelerinde öğrenci hakkında verilecek olan bilgiler açısından önem taşımaktadır. 
 

Bireysel Öğrenci Değerlendirmeleri 
Eğitim yılı boyunca belli aralıklarla yapılan bireysel öğrenci değerlendirmeleri ile öğrencinin farklı alanlarda göstermiş olduğu performans ve beceriler değerlendirilir. Gelişimin her alanı ile bağlantılı olan bu örnek çalışmalar tüm yıl boyunca öğrencinin isminin yazılı olduğu bir dosyada toplanır. Serbest yazı ve resim, kesme/yapıştırma, video veya resimler, uygulamalı derslere ait çalışmalar gibi örnekler bulundurulur.  Bu görüşmelere sınıf öğretmeni, İngilizce öğretmeni, ders saati uygun olan uygulamalı ders öğretmeni, PDR ve mutlaka müdür ya da ilgili müdür yardımcısı katılır.


Portfolyo Günü 
Yılda 1 kez her öğrenci paylaşımda bulunmak istedikleri ürünlerle ilgili farklı uygulama alanlarındaki sunumları ebeveynleri ile paylaşırlar. Portfolyo sunum içerikleri her yaş grubu için ayrı oluşturulmaktadır.